Jdi na obsah Jdi na menu
 


Volba prezidenta republiky

Prohlášení Předsednictva ČSSD k výsledku prvního kola volby prezidenta republiky

12.01.2013

Česká strana sociálně demokratická děkuje všem občanům, kteří se zúčastnili prvního kola volby prezidenta republiky. ČSSD jako strana, která dlouhodobě prosazovala zavedení přímé volby hlavy státu, uvítala fakt, že lidé o volbu prezidenta projevili velký zájem, a že k volbám přišlo více než 61 % voličů.

Děkujeme všem voličkám a voličům, kteří odevzdali svůj hlas kandidátovi ČSSD Jiřímu Dienstbierovi. Důvěry více než 827 tisíc voličů pro kandidáta  ČSSD si velmi vážíme a věříme, že na ni v budoucnu budeme moci navázat.

Děkujeme Jiřímu Dienstbierovi za výraznou, energickou a přesvědčivou reprezentaci hodnot sociální demokracie během prezidentské volební kampaně.

Vyzýváme všechny občanky a občany k tomu, aby přišli i ke druhému kolu volby prezidenta. Každá demokracie stojí na aktivní účasti a zájmu občanů. Nikdo by za sebe neměl nechat rozhodovat jiné.

Žádáme občany, aby v druhém kole volby zvážili podporu Miloše Zemana, jako kandidáta, který není spojen se současnou pravicovou vládní koalicí.

 

Dienstbier je šancí pro levici

10.1.2013    Právo   

    Bohuslav Sobotka   

Naše země se nenachází kvůli chybným reformám pravicových vlád v dobré kondici.

Stále více občanů si uvědomuje, že musí přijít zásadní změna. Takovou změnu dnes nejvíce ztělesňuje sociální demokracie se svým programem na obnovu hospodářského růstu, vzdělanosti, vytváření pracovních míst, posílení sociálních jistot a boje s korupcí.

            Nejbližší příležitost pro takovou obnovu země se však nejspíše naskytne až po řádných sněmovních volbách v roce 2014, jakkoli se v opozici opakovaně snažíme, abychom tuto zemi zbavili Nečasovy vlády vyvoláním předčasných voleb. Proto, aby po volbách do Poslanecké sněmovny došlo ke skutečné změně, ale vytváříme podmínky už dnes.

            Je důležité, aby příštím prezidentem republiky byl člověk, který bude hodnotově blízký levici a pomůže sociálnědemokratické vládě realizovat program nápravy pravicových reforem a obnovy fungování státu. Proto ČSSD do prezidentské volby nominovala Jiřího Dienstbiera, který získal podporu také celé řady osobností jak na levici, tak v liberálním středu, mezi Zelenými i v řadách KSČM.

            Kandidát ČSSD Dienstbier je člověk, který má ve všech podstatných ohledech čistý štít. Reprezentuje hodnoty, které naše společnost po šesti letech vlády Topolánkovy, Nečasovy a Kalouskovy pravice potřebuje zdůraznit – sociální spravedlnost, rovnost před zákonem, důsledný boj s korupcí, ohled k životnímu prostředí. Ukázal se při výkonu veřejných funkcí jako člověk pevných zásad, který odmítá pojetí politiky jako pokračování byznysu.

            Jde o politika ve středním věku, který už ale má dostatek zkušeností a současně potřebnou energii k tomu, aby důsledně prosazoval levicové a občanské priority ve funkci prezidenta.

            Dienstbier na Hradě by znamenal zásadní předěl po období prezidenta Václava Klause. Znamenal by očištění Hradu od klientelistických vazeb, které sahají svými kořeny do dob divoké privatizace. Myslím, že potřeba skutečně radikální změny v osobě prezidenta republiky a v jeho okolí byla v posledních dnech dostatečně podtržena nepřijatelnou podobou amnestie.

            Zvolení Jiřího Dienstbiera by rozbilo předem připravený scénář přímé volby prezidenta republiky, který počítal s tím, že prezidentem bude buď Fischer, nebo Zeman. Už měsíce jsou lidé prostřednictvím výzkumů veřejného mínění a volebních kampaní, které stojí desítky miliónů korun, manipulováni k tomu, aby vybírali jen ze dvou jmen. Jako by nikdo jiný neměl šanci.

            Zvolení Dienstbiera by v tomto směru znamenalo skutečnou demokratickou revoluci, posílilo by občanské sebevědomí a naplnilo smysl přímé volby hlavy státu, pro kterou poslanci ČSSD hlasovali. Neboť prezidenta republiky by měli vybírat občané, ne bohatí sponzoři nebo kmotři.

            Pokud dnes lidé v České republice stále hlasitěji a oprávněně volají po kvalitnější demokracii, omezení korupce, lepším fungování státu, spravedlivější podobě reforem, zkrátka velké změně české politiky k lepšímu, je důležité, aby s ohledem na tyto požadavky důsledně vybírali i příští hlavu státu. 

 

Foldyna: Zeman na Hrad. Musíme ho přemluvit k návratu do ČSSD

Oficiálně sice už ČSSD představila svého kandidáta do klání o prezidentské křeslo, nicméně uvnitř strany koluje jméno Miloše Zemana. ParlamentnímListům.cz to řekl poslanec za sociální demokracii Jaroslav Foldyna. Ten chce, aby se o Zemanovi ve straně diskutovalo.

Autor: Hans Štembera (zkráceno)

Popisek: Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman

 

image.jpg

Oficiálním kandidátem ČSSD na prezidenta republiky je senátor Jiří Dienstbier. Je tu však další kandidát, jehož by někteří sociální demokraté možná rádi na Hradě viděli. Je jím někdejší předseda ČSSD a dnes tvář Strany práv občanů – Zemanovců Miloš Zeman.

Dienstbiera neznám

„Pan senátor Dienstbier? Toho v zásadě neznám,“ konstatoval Foldyna ke kandidátovi spolustraníkovi a přidal vysvětlení: „Já hodnotím lidi podle práce, která je za nimi. A já zatím nemám žádné věci, které bych mohl za panem Dienstbierem hodnotit. A tudíž ho ani nemohu hodnotit pozitivně.“

A koho by si tedy poslanec uměl jako prezidenta představit? „Já bych si dovedl představit osobnost, kterou znám a která něco dokázala a ta se jmenuje Miloš Zeman,“ reagoval Foldyna s tím, že hodlá o expředsedovi ve straně podnítit diskuzi.